Kelemen Hunor acuză lipsa de transparență în coaliție
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a lansat un atac dur asupra coaliției de guvernare, acuzând-o de lipsă de transparență în privința acordului comercial dintre Uniunea Europeană și Mercosur. Într-o declarație recentă, acesta a subliniat că subiectul nu a fost discutat la nivelul coaliției, catalogând situația drept „inacceptabilă”.
Critica lui Kelemen Hunor
Într-un interviu, Kelemen Hunor a afirmat că o astfel de decizie ar fi trebuit să fie analizată politic înainte de a fi susținută de România. „În coaliție noi nu am discutat. Inacceptabil. Inacceptabil să nu discuți așa ceva politic”, a declarat el, evidențiind lipsa de transparență în procesul decizional.
Poziția UDMR față de acordul UE-Mercosur
Întrebat despre poziția UDMR față de acordul UE-Mercosur, Kelemen Hunor a explicat că subiectul este „extrem de nuanțat”. El a subliniat că România ar fi trebuit să amâne aprobarea documentului până cel puțin în februarie sau martie, pentru a permite o analiză completă a implicațiilor asupra agriculturii. „Sunt pentru un astfel de acord, dar în acest moment România ar fi trebuit să fie împotrivă, cel puțin până când nu ne lămurim”, a adăugat el, menționând că alte țări europene, precum Franța, Polonia sau Ungaria, și-au exprimat rezervele din cauza efectelor asupra agricultorilor europeni.
Lipsa de dezbatere publică
Kelemen Hunor a acuzat, de asemenea, lipsa de dezbatere publică și lipsa de coordonare între Ministerul Agriculturii și Ministerul Afacerilor Externe. El consideră că Executivul ar fi trebuit să amâne luarea unei poziții oficiale până în februarie sau martie, astfel încât să existe o analiză mai amplă. „Ministerul Agriculturii spune un lucru, Ministerul de Externe nu ține cont de ce spune Ministerul Agriculturii. Inacceptabil”, a spus el, adăugând că România ar fi putut solicita un răgaz suplimentar în cadrul COREPER.
Critica adusă ministrului de Externe
Kelemen Hunor a subliniat că ministrul de Externe, Oana Țoiu, nu a participat în ultimele șase luni la nicio discuție în cadrul coaliției pe această temă. „Există o frustrare și o nemulțumire în coaliție. Din păcate, noi nu discutăm dosarele mari politice, de obicei stingem focul dacă reușim”, a declarat liderul UDMR.
Atacurile PSD și concluziile lui Kelemen Hunor
Referitor la criticile aduse de PSD ministrului de Externe, care o acuză de „trădare”, Kelemen Hunor a spus că „atacurile nu sunt în regulă”, dar a admis că social-democrații „au dreptate pe fond”. „Nu s-a discutat acest lucru și nu s-a ținut cont de punctul de vedere al Agriculturii, dar nu e vorba de trădare”, a precizat el.
Kelemen Hunor a concluzionat că diplomații au rolul lor, însă deciziile politice trebuie luate de cei aleși. „Cei de la Externe au expertiză în diplomație, dar politica o fac cei care au fost aleși”, a declarat acesta, exprimându-și totodată convingerea că actuala coaliție de guvernare va continua să funcționeze.