Liderul reziștilor, critici aspre la adresa magistraților: ”Își exercită puterea în folosul propriilor interese”

ȘEFUL REZIȘTILOR, ATACURI DURE LA ADRESA MAGISTRAȚILOR

Dominic Fritz, liderul reziștilor, a lansat atacuri vehemente la adresa magistratilor, susținând că sistemul de pensionare din instanțe este protejat de o „castă din interiorul sistemului judiciar”, care se izolează chiar și de voința politică. În cadrul unei declarații recente, Fritz a subliniat că „există magistrați care exercită o putere excesivă pentru propriile interese”, criticând astfel legile mai recente ale justiției adoptate în 2022.

Conform afirmațiilor sale, noile reglementări au contribuit la o deteriorare semnificativă a sistemului. El a evidențiat cum, sub pretextul independenței justiției, s-au consolidat rețele de influență și interese, care acum blochează orice tentativă de reformare a sistemului de pensionare pentru judecători. „Independența ar trebui să însemne libertatea de a acționa fără a fi constrâns de agendele proprii sau de influențele externe”, a adăugat Fritz, subliniind necesitatea pentru o reformă adevărată.

În discursul său, liderul reziștilor a atacat nu doar sistemul judiciar, ci și pe cei care ignorează realitățile critice ale reformelor necesare, cerând o mai bună transparență și responsabilitate în cadrul actului de justiție. „Atunci când judecătorii încep să se comporte ca parte dintr-o clasă elitistă, blindată față de realitate, aceasta devine o problemă gravă pentru toată societatea”, a conchis acesta.

Criticile sale au stârnit reacții în rândul politicienilor și specialiștilor în drept, care discută acumularea de putere în mâinile unor indivizi din sistemul judiciar și se întreabă dacă actuala structură permite o justiție echitabilă pentru toți cetățenii. De asemenea, se consideră că, pentru a restabili încrederea în justiție, sunt necesare măsuri concrete care să asigure o mai mare responsabilitate și accesibilitate a sistemului judiciar.